Bóg się rodzi w mózgu. Rozmowa o leczeniu, umieraniu i wielkiej tajemnicy

Wywiad z prof. Mirosłąwem Ząbkiem

– Operowaliśmy niedawno młodego kleryka z ciężkim tętniakiem mózgu w stanie niemal agonalnym. Cały kościół się o niego modlił. I on niedługo zacznie chodzić. Czy te modlitwy miały znaczenie? Nie można powiedzieć, że tak, ale nie można też zaprzeczyć – mówi neurochirurg prof. Mirosław Ząbek.

Newsweek: Widząc wyniki badań mojego syna, powiedział pan: „W brzuchu mnie ściska z bezsilności”. Pan się nie może tak obciążać, boby pan oszalał.

Prof. Mirosław Ząbek: Każdy pacjent powinien mieć wrażenie, że jest jedynym pacjentem lekarza. To daje mu poczucie bezpieczeństwa. Rzeczywiście, lekarz nie może się tak zaangażować, boby się kompletnie wykończył. Ale faktem jest, że kiedy przychodzą rodzice z dzieckiem, które jest śmiertelnie chore, to robi większe wrażenie. Bezsilność wobec niektórych chorób jest trudna. Myślę potem o chorych, wspominam.

Newsweek: Najwyraźniejsze wspomnienie?

Prof. Mirosław Ząbek: Rodzina z okolicy, dwoje małych dzieci, mama miała nowotwór nieuleczalny, zmarła wkrótce po leczeniu. Pamiętam jej męża z kruczymi, gęstymi włosami. Kilka tygodni później widziałem go, jak odprowadzał dzieci do przedszkola – zupełnie siwy. W neurochirurgii rzeczy dzieją się bardzo szybko. U nas nie ma przewlekłego leczenia, życie często określone jest miesiącami. Pamiętam młodą dziewczynę – 18-20 lat. Każda śmierć jest za wczesna, ale taka jest za wczesna jeszcze mocniej. Jej mama krzyczała na oddziale, była nieprzyjemna, co musieliśmy przyjmować ze względu na stan jej córki. Nie dopuszczała możliwości jej śmierci. Aż któregoś dnia rano na obchodzie zauważyłem, że matka założyła córce na palec mały różaniec. Wiedziałem, że się pogodziła – i przestała się konfliktować.

Newsweek: Dla mnie najgorszą myślą było zapisanie syna do opieki paliatywnej.

Prof. Mirosław Ząbek: Wobec śmierci wszyscy jesteśmy debiutantami. I ten, kto odchodzi, i jego najbliżsi. Mimo że śmierć jest naturalnym procesem, który mamy zagwarantowany już od momentu narodzin. Widzę po pacjentach, że człowiek bardziej boi się umierania, a nie śmierci. Jak to będzie wyglądało, w jakim stanie będziemy, co będzie z naszą świadomością? Opieka paliatywna pomaga przejść przez umieranie. W szpitalu leczymy i nie zawsze jest tyle czasu, żeby go poświęcić pacjentowi, który odchodzi.

Newsweek: Czy w mózgu jest miejsce na Boga?

Prof. Mirosław Ząbek: Z mózgiem jest jak z miłością. Miłość to stan emocjonalny, który możemy jakoś zdefiniować, ale wyrasta dopiero wtedy, kiedy pojawia się ktoś, kto to wypełni. Mózg też w czasie naszego życia wypełnia się treścią. Może wypełnić się Bogiem albo ateizmem. W mózgu jest ośrodek kary, unikania kary, nagrody, głodu, sytości – są to struktury w określonej części mózgu. Ale z religijnością jest bardzo ciężko. O tym decyduje nasze wychowanie, choć są ludzie mocniej dedykowani do tego i słabiej.

Newsweek: Bóg się rodzi w mózgu?

Prof. Mirosław Ząbek: W chorobie religijność zwykle wzrasta, pojawiają się wyjazdy intencyjne, bo jak trwoga, to do Boga. Ludzie częściej modlą się: „Boże, daj” niż „Boże, dziękuję”. Wiara pomaga też w umieraniu. Jest nadzieja, że życie się nie kończy, tylko się zmienia. Że dalej coś nas czeka, może lepszego.

Newsweek: Bóg się rodzi w potrzebie.

Prof. Mirosław Ząbek: Niekiedy tak. Ale czy sama modlitwa ma znaczenie dla przebiegu leczenia? Godzę się z tym, że nie wszystko da się wytłumaczyć samą wiedzą medyczną. Operowaliśmy niedawno młodego kleryka z krytycznie ciężkim tętniakiem mózgu. Przyjęliśmy go w stanie niemal agonalnym, trudno było uwierzyć, że można to odwrócić. Wiele razy słyszałem, że cały kościół się o niego modli. I ten mężczyzna niedługo zacznie chodzić. Czy te modlitwy miały jakieś znaczenie? Nie można powiedzieć, że tak, ale nie można też temu zaprzeczyć.

Newsweek: Z zazdrością słucham tej historii. Mój syn też wierzył w cud, ale cud się nie zdarzył. Często widzi pan cuda?

Prof. Mirosław Ząbek: Zdarzają się rzeczy, które trudno wytłumaczyć. Przyszła do nas pacjentka z tętniakiem, który był widoczny na badaniach. Kiedy doszło do leczenia, okazało się, że tętniaka nie ma. Zniknął. Ale jakim cudem? Świętych beatyfikuje się, przypisując im sprawstwo cudów. Natomiast ja nie zaobserwowałem, żeby w naszej specjalności ktoś wyzdrowiał dzięki szczególnie głębokiej wierze.

Newsweek: Niektórzy pacjenci wierzą natomiast w swoją moc – że pokonają chorobę.

Prof. Mirosław Ząbek: Lepiej być walecznie nastawionym. Chociaż czy ma znaczenie, że będę walczył? W jakimś momencie każdy walczy, a potem przestaje.

Newsweek: Który moment w chorobie jest najtrudniejszy?

Prof. Mirosław Ząbek: Grom z jasnego nieba: jestem chory. Potem odbywa się rozpoznanie, do kogo z lekarzy pójść.

Newsweek: Przychodzi do pana pacjent z wynikami badań i co?

Prof. Mirosław Ząbek: Mówimy prawdę, ale ją choremu dozujemy. Można powiedzieć: ma pan glejaka wielopostaciowego, czas życia po samej chirurgii to 6 miesięcy, a z napromienianiem i chemioterapią do 12, w swoim życiu widziałem trzy przypadki, że pacjenci przeżyli dwa lata. Taka rozmowa byłaby straszna, bo pacjent nie powinien mieć przekonania, że nic się nie da zrobić. Staramy się zostawić choremu nadzieję, że walka i leczenie mają sens. Najbrutalniejszą prawdę dostają pacjenci na onkologii.

Newsweek: Kiedyś się pacjentów oszukiwało.

Prof. Mirosław Ząbek: Kiedyś się nie uczyło na medycynie, co mówić pacjentom, każdy z nas był trochę samoukiem. Z każdym pacjentem – obojętne czy ma dyskopatię, czy nowotwór mózgu, bo dla niego to jest jego największy problem – powinno się tak samo rozmawiać. Na siedząco, bez pośpiechu, tak jak my teraz. Daj przekonanie pacjentowi, że wsłuchujesz się w niego, nawet jeśli ci się bardzo spieszy. Pamiętam młodą dziewczynę z mężem i dzieckiem, która miała głęboko położony w mózgu złośliwy guz. Rozmawiałem w tym pokoju z nią i z mężem, mówiłem o wszystkim, co się może wydarzyć, jaki może być przebieg. Potem zadzwonił jej ojciec, zaprosiłem go do szpitala, żeby przyszedł z córką. On mówił: wszystko wiem. Okazało się, że oni tak chronili swoich rodziców, że ci nic nie wiedzieli prawie do końca. Przebieg był zły, ta dziewczyna zmarła. Rodzice mieli duży żal, że nic nie wiedzieli.

Newsweek: Gdybym miał ciągnąć jedną z trzech zapałek: nagłą śmierć Janka w wypadku, bardzo przewlekłą chorobę skutkującą wieloletnim cierpieniem albo guza, który dał trzy tygodnie na pożegnanie… To chyba guz jest najlepszym z nieszczęść.

Prof. Mirosław Ząbek: Jeśli są lepsze rodzaje śmierci, to te, które są nagłe, w nocy, we śnie, którym nie towarzyszy cały akt odchodzenia. Są lepsze dla chorego, ale większą tragedią dla rodziny. Dłuższe umieranie, jego nieuchronność sprawiają, że człowiek może się z tym zdarzeniem oswoić. Ale jeśli trwa zbyt długo, to może powstać takie przekonanie, że już nie chce się, żeby on tak cierpiał.

Newsweek: Czy ludzie pana proszą o śmierć?

Prof. Mirosław Ząbek: Mnie nie. Ale są sytuacje, że ludzie proszą Boga swojego, żeby już z nim mogli być.

Newsweek: A ci, którzy w Boga nie wierzą?

Prof. Mirosław Ząbek: Trudno mi powiedzieć. Pozostają zapewne z bliskimi i rodzinami.

Newsweek: Czy czuje się pan Panem Bogiem?

Prof. Mirosław Ząbek: Nie.

Newsweek: Ma pan wielką moc. Powiedzieli mi o panu: international level. Jak pan został neurochirurgiem?

Prof. Mirosław Ząbek: Jest w tym wątek rodzinny. Moja mama, jak byłem w szkole podstawowej, zachorowała na stwardnienie rozsiane. W tamtym czasie nie było leczenia, które mogłoby tę chorobę cofnąć czy zatrzymać. Mama widziała podwójnie, nie mogła mówić, pisać, długo leżała w szpitalu. Ale się nie poddawała. Jako dzieciak mówiłem wiele razy: „Nie płacz, mamo, jak zostanę lekarzem, to cię wyleczę”. To miało pewne znaczenie przy wyborze kierunku studiów.

Newsweek: Mama odzyskała sprawność?

Prof. Mirosław Ząbek: Tak, ciężką pracą. Przepisywała do zeszytów całe artykuły z gazet. Mam te zeszyty do dziś – w pierwszym zygzak na całą stronę, a w ostatnim, piątym czy szóstym, już wyraźne, równe pismo. Umarła w wieku ponad siedemdziesięciu lat, będąc całkowicie niesprawną osobą, ale funkcjonującą samodzielnie. Kręgosłup miała połamany – od sterydów, od osteoporozy. Mieszkaliśmy w domu na Sadybie, gdzie pokój mamy był na pierwszym piętrze, a salon na dole. Na piętro wchodziła po 18 schodkach przez 30 minut. Jak się do niej wpadło, nawet z zaskoczenia, zawsze była ubrana, jakby miała wyjść na jakieś spotkanie. A wiem, że ubranie się zajmowało jej ze dwie godziny.

Newsweek: Dlaczego neurochirurgia?

Prof. Mirosław Ząbek: Na studiach mieliśmy tylko dwa dni na neurochirurgii. Zostałem przydzielony do lekarza raczej z drugiego garnituru chirurgicznego, niewiele operował, ale opowiadał tak ciekawie, że się zapisałem do kółka neurochirurgicznego. Po pół roku zostałem szefem koła. Zrobiłem plakat, pamiętam, jak nalepiałem literki z kalkografii: „Czy mózg człowieka jest wystarczająco sprawny, żeby zrozumieć mechanizm własnej działalności? Wstąp do naszego koła, może wspólnie znajdziemy odpowiedź”.

Newsweek: Znalazł ją pan?

Prof. Mirosław Ząbek: Jeszcze nie. Spotykaliśmy się co wtorek z jednym z lekarzy. Później zostałem przyjęty jako szef koła do Głównej Biblioteki Medycznej, chociaż prawo korzystania z niej mieli tylko lekarze. Siedziałem tam ciągle, miałem swoją szklankę, swoją herbatę. Czytałem artykuły, pod spodem były adresy korespondencyjne naukowców, pisałem do nich listy z pytaniami. Biegłem do skrzynki, czy nie przyszedł nowy list, a sąsiad z naprzeciwka krzyczał mi np.: „Panie Mirku, dziś listonosz tylko awizo wrzucił”. Jako że dobrze się uczyłem, na piątym roku studiów pojechałem na zagraniczne praktyki. Mogłem wybrać Włochy, Hiszpanię, ale słyszałem, że tam można nie chodzić do szpitala, tylko na plażę. Wybrałem Finlandię, wyjazd był na miesiąc i trzeba było wrócić, bo odbiorą paszport. Musiałem prosić, żeby mi dali zostać drugi miesiąc na własny koszt. Po studiach wyjechałem na staż do Bonn. W Polsce zaczęły się strajki, myślałem, czy nie zostać w Niemczech, prawo wykonywania zawodu dostałbym od ręki. Ale silne relacje z rodziną spowodowały, że wróciłem. Przyjechałem do Warszawy, wysiadłem z pociągu na Dworcu Gdańskim i pomyślałem od razu: „Boże, czy ja dobrze zrobiłem”.

Newsweek: Skąd ta fascynacja mózgiem? To siedzenie w bibliotece, kółko naukowe.

Prof. Mirosław Ząbek: W ramach tej fascynacji robiłem dużo więcej rzeczy, którymi nie mogę się z panem podzielić.

Newsweek: Bo?

Prof. Mirosław Ząbek: Bo żeby uczyć się anatomii, musisz mieć ten narząd w ręku. Ambitni studenci wykorzystywali możliwości w zakładzie anatomii prawidłowej albo w prosektorium. Do dziś korzystamy ze współpracy z zakładem anatomii, jeśli chce się coś przećwiczyć. Na całym świecie ćwiczy się na zwłokach. W Hiszpanii taki kurs odbywa się co tydzień. W Polsce nie jest prosto pozyskać zwłoki, ćwiczymy w pierwszym w Polsce laboratorium na zwłokach sprowadzanych ze Stanów Zjednoczonych.

Newsweek: Kiedy pan pierwszy raz widział mózg?

Prof. Mirosław Ząbek: W zakładzie anatomii na pierwszym roku studiów. Od drugiego roku byłem w kółku anatomicznym i zacząłem prowadzić zajęcia ze studentami. Więc jako student przerobiłem ten kurs cztery razy.

Newsweek: Mówi się, że korzystamy tylko z 10 procent mózgu. To prawda?

Prof. Mirosław Ząbek: Nie sądzę. Niedawno operowałem pracownicę szpitala, młodą dziewczynę. Mieli brać ślub, już wszystko umówione, popłacone, nagle ona ma w nocy napad padaczkowy, pogotowie i okazuje się, że ma nowotwór mózgu, guz glejopochodny.

Pierwsza rozmowa dość trudna. Mówię, żeby powiedziała swojemu chłopakowi, że przed nią radioterapia, chemia i nieznany dalszy przebieg. Przyszły mąż mówi, że też ma przewlekłą chorobę i chce ją taką, jaka jest. Delikatna rozmowa o dzieciach – że są młodzi, mają czas, żeby przekonać się, co będzie dalej.

Biorą ślub, a tydzień później ona przychodzi na operację. Usuwamy jej kawał płata skroniowego wielkości pomarańczy. Po dwóch tygodniach wraca do pracy, to taka młodzieńcza brawura. Funkcjonuje, nie ma śladu po operacji. Można zapytać – skoro można było wyciąć taki wielki fragment mózgu, to czy on był jej potrzebny? Z tą niewykorzystaną częścią mózgu jest jak z kupowaniem samochodu. Mamy opcję z ABS, to duży wydatek, może się nigdy nie przydać, przez całe życie nawet się nie włączy. Ale może ten ABS uratuje komuś życie. Albo uruchomi się w sytuacji zagrożenia. Bo dlaczego jedni w obliczu niebezpieczeństwa potrafią w mgnieniu oka działać, a inni tylko bezradnie wzywają Boga? Te tzw. niewykorzystane okolice mogą aktywować się jak ABS wstanach wyjątkowych.

Newsweek: Pana pierwsze operacje…

Prof. Mirosław Ząbek: Młody człowiek, który wchodzi w zawód, wcale nie jest tak życzliwie przyjmowany przez całe otoczenie na sali operacyjnej – instrumentariuszki, anestezjologa. Jak starszy kolega powie: „To zamknij tę głowę i zaszyj”, widać na twarzach niezadowolenie. Bo on zrobi to w 20 minut, a ty możesz się męczyć 40 minut albo dłużej.

Newsweek: A najtrudniejsze?

Prof. Mirosław Ząbek: Poza wszczepianiem do mózgu elektrod wprowadziłem do Polski operacje w krążeniu pozaustrojowym. Robi się to, kiedy naczyniowa choroba w mózgu była nie do leczenia, bo deformacja naczynia była zbyt duża. Byliśmy chyba trzecim ośrodkiem na świecie, który to robił.

Najpierw otwiera się czaszkę, żeby uwidocznić tętniak, później klatkę piersiową, żeby podłączyć krążenie pozaustrojowe. Ono służy jako lodówka obniżająca temperaturę ciała i przemiany metaboliczne. Wprowadza się sen barbituranowy, żeby wyciszyć funkcję elektryczną, zmniejszyć zapotrzebowanie komórek na tlen, dzięki czemu one będą dłużej umierały.

Newsweek: Jak to umierały?

Prof. Mirosław Ząbek: To wyścig śmierci z leczeniem. Najkrótszy czas braku przepływu krwi przez mózg, jaki zanotowaliśmy, to 27 minut, najdłuższy – 1 godzina 20 minut. Po trzech-czterech dniach ci pacjenci budzili się. Podczas takiej operacji nie potrzeba leków, nie monitoruje się ciśnienia, bo wszystko jest jedną płaską linią. Człowiek jest sam, prosi się tylko kogoś, żeby został na sali i co pięć minut podawał czas. Po półgodzinie zaczynają się nerwy, bo nie wiadomo, jaką stratę w mózgu uczyni każde pięć minut.

Nigdy nie czuje się tak mocno bliskości śmierci pacjenta. Kiedy operujesz człowieka, w którym nie płynie krew, który nie oddycha, nie ma krążenia, nie podajesz mu żadnych leków. Cała operacja trwa 16-20 godzin, powoli przywraca się krążenie, zamyka czaszkę. Nie odchodzi się od stołu, nawet do toalety. Potem okazuje się, że wszystko z ciebie wyparowało, bo nawet nie ma moczu.

Newsweek: A Gamma Knife, brzytwa, której chwytają się chorzy na raka mózgu?

Prof. Mirosław Ząbek: To technologia znana od 50 lat, w Polsce stosowana od 2010 r. Wykorzystujemy 192 wiązki promieniowania kobaltowego, w sumie 2 dkg kobaltu. Każda z tych wiązek prowadzi promienie, które krzyżują się w jednym miejscu. To skuteczne, jeżeli są wskazania do takiego zabiegu. U Janka nie miałoby to zastosowania, bo ograniczeniem Gamma Knife są dwie rzeczy: objętość i charakter guza. Raczej nie napromieniamy glejaków. Najczęściej napromieniamy guzy łagodne, ale o bardzo trudnym anatomicznym położeniu – w zatoce jamistej, nerwie słuchowym.

Z rzadkich chorób zapadła mi w pamięć operacja pacjenta z zespołem Tourette’a. Filip miał tiki ruchowe, głosowe, strach było przy nim stanąć. 300 tików na 15 minut. Nie mógł założyć buta, bo ciągle rzucał nim do góry. Podczas badania siadał na dłoniach i prosił, żeby się do niego nie zbliżać.

Newsweek: Nie leczono go?

Prof. Mirosław Ząbek: Tego się nie da leczyć. Miał egzorcyzmy. Jeśli ta jednostka chorobowa istniała od dawna, to myślę, że wielu takich ludzi mogło być straconych jako opętani. To się pojawia w różnym wieku. Mamy mówiły, że syn był nawet ministrantem. Albo że raz włosy poprawił dziwnym ruchem i od tego się zaczęło. Są ludzie, którzy odgryzają sobie język i chodzą z kołkiem między zębami. Środowisko ich nie akceptuje, muszą się wyprowadzić poza miasto.

Wszczepiliśmy Filipowi elektrody do układu limbicznego, regulującego emocje i zachowania. Liczbę tików ograniczyliśmy do 48 w ciągu 15 minut. Jego mama po powrocie z zabiegu powiedziała, że po raz pierwszy mogła wejść z nim do restauracji na obiad i nie zwracali na siebie uwagi innych.

Newsweek: Czy pan wierzy w Boga?

Prof. Mirosław Ząbek: Tak, jestem wierzący.

Newsweek: To pomaga w pracy? Wierzy pan, że ludzie, których nie zdołał pan uratować, dokądś idą.

Prof. Mirosław Ząbek: Ale nie wiem dokąd. Jeśli jest sąd ostateczny, to czy dusza idzie tam od razu, czy gdzieś czeka?

Newsweek: Widział pan kiedyś duszę?

Prof. Mirosław Ząbek: Nie. Nie słyszałem od pacjenta żadnej opowieści o byciu w tunelu i podążaniu w stronę światła. Ale mam głębokie przekonanie, że dzieje się wokół nas dużo więcej, niż ludzki mózg jest w stanie spostrzec. Nie wszystko da się wytłumaczyć i nie wszystko trzeba tłumaczyć.

Newsweek: Rodziny pacjentów, których nie udało się wyleczyć, dziękują panu za opiekę?

Prof. Mirosław Ząbek: Niekiedy tak. W medycynie nazywa się to kwiatami śmierci. To piękny, trudny i kłopotliwy prezent.

 

Newsweek: Ja też dziękuję za słowa, które pan do mnie wtedy wypowiedział: „Jedni odchodzą, a drudzy zostają, i ci drudzy muszą mieć poczucie, że zrobili wszystko, co mogli”.

Prof. Mirosław Ząbek: Podejmując tę tematykę w wywiadzie, pan dalej robi, co może – dla syna.

 

Prof. Mirosław Ząbek jest wybitnym neurochirurgiem, ordynatorem Kliniki Neurochirurgii w warszawskim Szpitalu Bródnowskim i szefem Centrum Gamma Knife